Big-Q-Quiz.com

Nomineringer

Her på siden kan du se en komplet liste over de nominerede film ved den 92. Oscar-uddeling.

Bedste Film

Bedste Instruktør

Bedste Mandlige Hovedrolle

Bedste Kvindelige Hovedrolle

Bedste Mandlige Birolle

Bedste Kvindelige Birolle

Bedste Originale Manuskript

Bedste Adapterede Manuskript

Bedste Animerede Spillefilm

Bedste Internationale Film

Bedste Fotografering

Bedste Visuelle Effekter

Bedste Klipning

  • Ford v Ferrari, Michael McCusker & Andrew Buckland
  • The Irishman, Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit, Tom Eagles
  • Joker, Jeff Groth
  • Parasite, Yang Jinmo

Bedste Scenografi

  • The Irishman
    Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
  • Jojo Rabbit
    Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
  • 1917
    Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
  • Once upon a Time...in Hollywood
    Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
  • Parasite
    Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo

Bedste Musik

  • Joker, Hildur Guðnadóttir
  • Little Women, Alexandre Desplat
  • Marriage Story, Randy Newman
  • 1917, Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, John Williams

Bedste Sang

  • "I Can't Let You Throw Yourself Away" fra Toy Story 4
    Musik & tekst: Randy Newman
  • "(I'm Gonna) Love Me Again" fra Rocketman
    Musik: Elton John
    Tekst: Bernie Taupin
  • "I'm Standing With You" fra Breakthrough
    Musik & tekst: Diane Warren
  • "Into The Unknown" fra Frozen II
    Musik & tekst: Kristen Anderson-Lopez og Robert Lopez
  • "Stand Up" fra Harriet
    Musik & tekst: Joshuah Brian Campbell og Cynthia Erivo

Bedste Kostumer

  • The Irishman, Sandy Powell og Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit, Mayes C. Rubeo
  • Joker, Mark Bridges
  • Little Women, Jacqueline Durran
  • Once upon a Time...in Hollywood, Arianne Phillips

Bedste Makeup & Hår

  • Bombshell, Kazu Hiro, Anne Morgan og Vivian Baker
  • Joker, Nicki Ledermann og Kay Georgiou
  • Judy, Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil1917, Naomi Donne, Tristan Versluis og Rebecca Cole

Bedste Lyd-klip

  • Ford v Ferrari, Donald Sylvester
  • Joker, Alan Robert Murray
  • 1917, Oliver Tarney og Rachael Tate
  • Once upon a Time...in Hollywood, Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, Matthew Wood og David Acord

Bedste Lyd-mix

  • Ad Astra
    Gary Rydstrom, Tom Johnson og Mark Ulano
  • Ford v Ferrari
    Paul Massey, David Giammarco og Steven A. Morrow
  • Joker
    Tom Ozanich, Dean Zupancic og Tod Maitland
  • 1917
    Mark Taylor og Stuart Wilson
  • Once upon a Time...in Hollywood
    Michael Minkler, Christian P. Minkler og Mark Ulano

Bedste Dokumentar - Spillefilm

  • American Factory
  • The Cave
  • The Edge of Democracy
  • For Sama
  • Honeyland

Bedste Kortfilm - Live Action

  • Brotherhood
  • Nefta Football Club
  • The Neighbors' Window
  • Saria
  • A Sister

Bedste Kortfilm - Animeret

  • Dcera (Daughter)
  • Hair Love
  • Kitbull
  • Memorable
  • Sister

Bedste Dokumentar - Kortfilm

  • In the Absence
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
  • Life Overtakes Me
  • St. Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha

 

Tilbage til forsiden