Big-Q-Quiz.com

Nomineringer & Kategorier

Her på siden kan du se en komplet liste over de nominerede film ved den 89. Oscar-uddeling.

Nomineringer

  • Bedste Film
    • Arrival
    • Fences
    • Hacksaw Ridge
    • Hell or High Water
    • Hidden Figures
    • La La Land
    • Lion
    • Manchester by the Sea
    • Moonlight VINDER!
  • Bedste Instruktør
    • Arrival, Denis Villeneuve
    • Hacksaw Ridge, Mel Gibson
    • La La Land, Damien Chazelle
    • Manchester by the Sea, Kenneth Lonergan VINDER!
    • Moonlight, Barry Jenkins
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
    • Casey Affleck, Manchester by the Sea VINDER!
    • Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
    • Ryan Gosling, La La Land
    • Viggo Mortensen, Captain Fantastic
    • Denzel Washington, Fences
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
    • Isabelle Huppert, Elle
    • Ruth Negga, Loving
    • Natalie Portman, Jackie
    • Emma Stone, La La Land VINDER!
    • Meryl Streep, Florence Foster Jenkins
  • Bedste Mandlige Birolle
    • Mahershala Ali, Moonlight VINDER!
    • Jeff Bridges, Hell or High Water
    • Lucas Hedges, Manchester by the Sea
    • Dev Patel, Lion
    • Michael Shannon, Nocturnal Animals
  • Bedste Kvindelige Birolle
    • Viola Davis, Fences VINDER!
    • Naomie Harris, Moonlight
    • Nicole Kidman, Lion
    • Octavia Spencer, Hidden Figures
    • Michelle Williams, Manchester by the Sea
  • Bedste Originale Manuskript
    • Hell or High Water, Taylor Sheridan
    • La La Land, Damien Chazelle
    • The Lobster, Yorgos Lanthimos og Efthimis Filippou
    • Manchester by the Sea, Kenneth Lonergan VINDER!
    • 20th Century Women, Mike Mills
  • Bedste Adapterede Manuskript
    • Arrival, Eric Heisserer
    • Fences, August Wilson
    • Hidden Figures, Allison Schroeder og Theodore Melfi
    • Lion, Luke Davies
    • Moonlight, Barry Jenkins og Tarell Alvin McCraney VINDER!
  • Bedste Animerede Spillefilm
    • Kubo and the Two Strings
    • Moana
    • My Life as a Zucchini
    • The Red Turtle
    • Zootopia VINDER!
  • Bedste Udenlandske Film
    • Land of Mine (Under sandet) (Danmark)
    • A Man Called Ove (Sverige)
    • The Salesman (Iran) VINDER!
    • Tanna (Australien)
    • Toni Erdmann (Tyskland)
  • Bedste Fotografering
    • Arrival, Bradford Young
    • La La Land, Linus Sandgren VINDER!
    • Lion, Greig Fraser
    • Moonlight, James Laxton
    • Silence, Rodrigo Prieto
  • Bedste Visuelle Effekter
    • Deepwater Horizon
    • Doctor Strange
    • The Jungle Book VINDER!
    • Kubo and the Two Strings
    • Rogue One: A Star Wars Story
  • Bedste Klipning
    • Arrival, Joe Walker
    • Hacksaw Ridge, John Gilbert VINDER!
    • Hell or High Water, Jake Roberts
    • La La Land, Tom Cross
    • Moonlight, Nat Sanders og Joi McMillon
  • Bedste Scenografi
    • Arrival
    • Fantastic Beasts and Where to Find Them
    • Hail, Caesar!
    • La La Land VINDER!
    • Passengers
  • Bedste Musik
    • Jackie, Mica Levi
    • La La Land, Justin Hurwitz VINDER!
    • Lion, Dustin O'Halloran og Hauschka
    • Moonlight, Nicholas Britell
    • Passengers, Thomas Newman
  • Bedste Sang
    • "Audition" fra La La Land
    • "Can't Stop The Feeling" fra Trolls
    • "City Of Stars" fra La La Land VINDER!
    • "The Empty Chair" fra Jim: The James Foley Story
    • "How Far I'll Go" fra Moana
  • Bedste Kostumer
    • Allied, Joanna Johnston
    • Fantastic Beasts and Where to Find Them, Colleen Atwood VINDER!
    • Florence Foster Jenkins, Consolata Boyle
    • Jackie, Madeline Fontaine
    • La La Land, Mary Zophres
  • Bedste Makeup & Hår
    • A Man Called Ove
    • Star Trek Beyond
    • Suicide Squad VINDER!
  • Bedste Lyd-klip
    • Arrival VINDER!
    • Deepwater Horizon
    • Hacksaw Ridge
    • La La Land
    • Sully
  • Bedste Lyd-mix
    • Arrival
    • Hacksaw Ridge VINDER!
    • La La Land
    • Rogue One: A Star Wars Story
    • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • Fire at Sea
    • I Am Not Your Negro
    • Life, Animated
    • O.J.: Made in America VINDER!
    • 13th
  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • Ennemis Intérieurs
    • La Femme et le TGV
    • Silent Nights
    • Sing VINDER!
    • Timecode
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • Blind Vaysha
    • Borrowed Time
    • Pear Cider and Cigarettes
    • Pearl
    • Piper VINDER!
  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • Extremis
    • 4.1 Miles
    • Joe's Violin
    • Watani: My Homeland
    • The White Helmets VINDER!
 

Tilbage til forsiden